MENÜ

 

DOSTUNUZ MUTLU MU?

 

Birçoğunuz, bu soruya hiç düşünmeden “evet” diyecektir. Fakat dostunuzun gerçekten mutlu olup olmadığından nasıl emin olabilirsiniz? BVA Hayvan Refah Vakfı’nın (BVA Animal Welfare Foundation) belirlediği “5 Özgürlük”, bu konuda size yardım ediyor…

 

Tüm dünyada milyonlarca evcil dost, sıcacık yuvalarında yaşıyor. Şüphesiz ki, çoğu ailenin bir parçası olmuş bile. Ve onlara verilen sevgi sonsuz. Ancak, bu yetmeyebilir! Bizden aldıkları sevgi, mutluluklarının büyük bir parçasını oluştursa bile, sevimli dostlarımızın ihtiyaçları bundan çok daha fazladır. Siz işteyken evinizde tek başına vakit geçiren köpeğiniz, kafeste tek başına yaşayan muhabbet kuşunuz, tüm gün yalnız kalan kediniz…O zamanlarda da mutlu mu, yaşam kalitesi iyi mi?

 

BV’ya göre; dostunuzun gerçek anlamda iyi bir yaşam sürdürmesi, mutluluğu, refahı ve yaşam kalitesine bağlı. Ancak zorluk da burada başlıyor. Çünkü tüm bunlar, dostunuzun nasıl hissettiği ile ilgilidir. Yani bunu kesin olarak bilmek, oldukça güçtür. Neticede sevgili dostlarımız, nasıl hissettiklerini bize dilleriyle anlatamıyor ki! Biz, bunu farklı yollarla anlamak zorundayız. Ve çoğu zaman mutlu olduklarını düşünsek bile, ihtiyaçlarını gerçekten karşılayıp karşılamadığımızı kontrol etmekte fayda var, değil mi?

 

Bunu için, ilk adım olarak dostunuzun mutluluğunu etkileyen faktörleri düşünmelisiniz. Neler onu mutlu eder, hangi durumlarda mutsuz olur? BVA’nın belirlediği “5 özgürlük”, size bu konuda kolaylık sağlayacaktır. Çünkü dostunuzun refahı, fiziksel ve psikolojik durumunun iyi olması ile ilgilidir.

 

5 özgürlük, hem bunları kapsar hem de dostlarımızın hislerini etkileyebilen faktörleri düşünmemizi sağlar. Örneğin; bir köpek iyi besleniyor, ancak dışarıda sürekli üşüyorsa onun refahının gerçekten yerinde olduğu söylenemez, değil mi?

 

5 Özgürlük

 

BVA’nın belirlediği 5 özgürlükten 4’ü sizin de bildiğiniz ve kolaylıkla uyguladığınız maddeler. Ancak son madde, o maalesef bazen göz ardı ediliyor.

 

1. Açlık ve susuzluktan özgürlük: Yani, dostunuzun mutlu olması için aç ve susamış olmaması iki temel şart

 

2. Ağrı, yara ve hastalıktan özgürlük: Dostunuzun ağrı hissetmesi, herhangi ağır bir yara ya da bir hastalığının olması durumunda mutlu olduğunu varsayamazsınız.

 

3. Rahatsızlıktan özgürlük: Örneğin; çok sıcak veya soğuk havalarda dışarıda bırakılmak, rahatsız edici yerlerde yatırılmak gibi durumlar, dostunuzu mutsuz eder.

 

4. Korku ve stresten özgürlük: Aynı yeri çok fazla hayvan ile paylaşmak zorunda olan ve bundan dolayı sürekli stres yaşayan, siz işteyken tek başına kaldığı için strese giren veya başka hayvanlardan ya da durumlardan sürekli korkan dostunuz da aslında mutlu sayılmaz.

 

5. Normal davranışlarını gösterme özgürlüğü: Evde bakılan hayvanların çoğu, evcil ve tutsaklıkta dünyaya gelmiş olmasına rağmen doğadaki yabani akrabalarının bazı davranışlarını hala içgüdüsel olarak taşımaktadır. Bu yüzden, bu davranışları sergilediklerinde dostlarımıza kızmamalıyız. Hatta onlara bu davranışları göstermeleri için fırsat bile tanımalıyız. Çünkü bazı davranışlar, dostlarımız için o kadar önemli ki bunları yapamadıklarında gerçek anlamda acı çekerler. Tıpkı sizin sosyal bir insan olarak, hayatınız boyunca başka bir insanı görme ve başkalarıyla konuşma fırsatından yoksun olmanız gibi. Bu davranışlar, tabi ki türler arasında değişmektedir. Bunların arasında kedilerin tırnaklarını törpülemesi, kuş gibi sürü hayvanlarının aynı türden en azından bir hayvanla beraber yaşaması, köpek gibi çok sosyal hayvanların başka köpeklerle buluşması yer alıyor.

 

 

Kedi, köpek, kuş, tavşan, hamster, kaplumbağa, vs… Siz hangi tür hayvanı besliyorsanız, onun içgüdüsel davranışlarını bilmeniz, bilmiyorsanız araştırmanız gerekir. Çünkü ancak o zaman, dostunuzun mutluluğu hakkında içiniz rahat olacaktır.

 

Eğer 5 özgürlükten bir veya iki tanesini yerine getiremediğinizi düşünüyorsanız, dostunuza bakma şeklinizi değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir. Eğer “çoğunu yerine getiremiyorum” veya “nasıl yerine getirebileceğim konusunda emin değilim” diyorsanız, veteriner hekiminize veya profesyonel bir kişiye danışabilirsiniz.

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: