MENÜ

 

EVDE TADİLAT HAYVANLARDA TELAŞ!

 

Bir hayvan ve de tadilat gerektiren bir ev sahibiyseniz, tadilata başlamadan ve tadilat sırasında dostunuzu korumak için, dikkat etmeniz gereken birçok nokta olacak demektir.

 

Ne zamandır istediğiniz yeni mobilyalarınız geldi ve bir takım teknik bağlantılar için evde tadilata başladınız. Ya da uzun zamandır istediğiniz o mutfağa sonunda kavuşuyorsunuz, ancak her taraf toz duman. Belki de ailenizle beraber, sonunda evinizi elden geçirmeye karar verdiniz. Yuvalarından dışarı fırlamış elektrik prizleri, temassızlık yapan kablolar, damlatan musluklar, nemden kabarmış duvarlar… Ne kadar çok iş! Ancak tadilatta bir eve ve aynı zamanda bir evcil hayvana sahipseniz, tadilat sırasında sadece evinize değil, ailenizin evcil üyesine de özen göstermelisiniz. Çünkü onun için zaten tehlikeli sayılabilecek eviniz, tadilat sırasında onun için ölümcül tuzaklarla dolu bir kafese dönüşebilir. Onu bu tuzaklardan korumak ise sizin elinizde… İşte tehlikeler!

 

Tadilatta Çalışanlar

 

Tadilat sırasında size yardım etmek için gelen bir işçi, sizin için tehlikeli olmayabilir. Ancak, köpeğiniz ya da kediniz için o, sadece “tehlike” olabilecek bir yabancıdır. Eve tadilat için gelen yabancı, kedinin varlığından haberdar değilse, bir yerlerde uyuyan kedinizin üzerine yanlışlıkla basabilir ya da istemeden onu yaralayabilir. Bu yüzden, eve gelenlere bir hayvanınız olduğunu mutlaka belirtmelisiniz. Ancak, tedbiri elden bırakmayıp kedinizi, o anda tadilatta olmayan bir odaya koymanız daha iyi olacaktır.

 

Köpeğiniz için ise durum kendine yönelik değil, size yönelik bir tehlikedir. Özellikle de yabancılara karşı sert tutuma sahip bir köpeğiniz varsa, tadilata gelenlere saldırabilir, daha da kötüsü onları ısırabilir. Bu, başınızı oldukça ağrıtacaktır. Bu yüzden, tadilat başlamadan önce onu çalışanlarla tanıştırmalı, sert tutumu sürüyorsa bir süreliğine onu sakin bir odaya kapamalısınız.

 

Teraryumda veya kafeste yaşayan küçük ev hayvanlarınızı ise mutlaka kendi yaşam alanlarında, tadilattan uzak bir yerde tutmalısınız. Hem de maalesef tadilat bitene dek! Çünkü yaralanabilir, korkan bir işçi tarafından ezilebilir, eşya altında kalabilir ya da zehirlenebilirler.

 

Açıktaki Elektrik Prizleri ve Kablolar

 

Evlerinizdeki en büyük tehlikelerden biri, açıkta kalmış elektrik prizleridir. Ve ayrıca herhangi bir tadilat sırasında, en çok ortalıkta olan şeylerdir. Açıktaki prizlerini oyun delisi kedilerimizin ve meraklı köpeklerimizin en çok dikkatini çekecek ayrıntılardan olduğunu da unutmamak gerek! Bu yüzden, tamir amacıyla dışarıya çıkarılmış prizleri hemen onararak yerine monte etmelisiniz. Bu mümkün değilse, minik dostunuzu tamiratın yapıldığı odadan uzak tutmalısınız. Aksi takdirde, gözünüz gibi baktığınız dostunuzu küçük gibi görünen bir dikkatsizlik yüzünden kaybedebilirsiniz.

 

Boya ve Tiner Gibi Kimyasal Maddeler

 

Kimyasal maddeler, evlerimizde bulunan ve evcil dostlarımız için ölümcül olabilecek bir diğer elemandır. Özellikle, tadilat sırasında kullanılan makine yağları, duvar boyaları, tiner ve bezir yağı gibi kimyasal maddeler kokusu itibariyle evcillerimizi iter. Ancak bu, hayvanlarımızın bu maddeleri yalamayacakları ya da çıkan dumanlarını solumayacakları anlamına gelmez. Yere dökülen tinerin üzerine basan dostunuz, kısa bir süre sonra kendini temizlemek için o bölgeyi yalayacak ve dolayısıyla büyük bir tehlike ile burun buruna gelecektir. Bunu önlemek için, bu tür maddelerin kullanıldığı odaları kapalı tutmalı, odalara giriş çıkışlarınızda başka bir ayakkabı kullanarak, bu tür kimyasalları eve taşımaktan sakınmalısınız. Aynı şey, bu odalara giriş çıkış yapan herkes için geçerli olmalıdır.

 

Kesici Aletler

 

Evimiz tadilattayken, etrafta sayısız alet edavat bulunur. Bunların hemen hemen hepsi de evcil dostlarımıza zarar verebilir. Duvardan sökülüp atılan bir çivi ayaklarına batabilir ya da bir tornavida ile oynarken kendilerini yaralayabilirler. Hatta köpekler kontrol kalemi gibi ufak ve sivri olan aletleri yutarak, hayatlarını tehlikeye atabilirler.

 

Bu yüzden, tadilat sırasında kullanılan tüm alet edevatı özel kutularında tutmalı, yere düşen çivileri “daha sonra toplarım” diyerek yerde bırakmamalısınız. Özellikle minik köpekler, kaşla göz arasında bunları yutabilir ve uzun vadede iç organlarına zarar verebilirler. Daha büyük ve elektrikli aletlerin ise meraklı evcil hayvanlarımıza zarar vermesi işten bile değildir. Bu yüzden bunları da dostlarımızın ulaşamayacakları yerlerde, varsa kutularında tutmanız çok önemlidir.

 

Toz ve Duman

 

Duvarların temizlenmesi sırasında ortaya çıkan boya tozları ve duman, içeriğindeki boya kimyasalları yüzünden tüm hayvanlarımız için oldukça zararlıdır. Bu tozlar evcil dostlarımızın solunum sistemlerine yapışarak, büyük problemlere yol açabilir.

 

Ayrıca gözlerine de kaçarak görme sorunlarına sebep olabilir. Bunun için, yerde kalan tozları temizlemeli, bu tür işlemlere tabi tutulan odayı sonrasında iyice havalandırmalı, dostlarınızı ancak havalandırma sonrası odaya almalısınız.

 

Açık Kalabilecek Daire Kapısı ve Pencereleri

 

Eğer evcil dostunuz dışarıya çıkmıyor ve dış dünyayı fazlasıyla merak ediyorsa, tadilat sırasında sık sık açılıp kapanan pencereler, sizi oldukça fazla üzebilir. Çünkü eve gelen eşyaların içeriye taşındığı bir sırada, kediniz ya da köpeğiniz dışarı fırlayarak “özgürlüğünü” ilan edebilir. Ya da havalandırma işlemleriniz sırasında, kediniz kendini dış dünyaya atabilir. Ve elbette kendi başına dışarı çıkmaya alışık olmayan köpeğiniz veya dış dünyayı tanımayan kediniz kaybolabilir, yaralanabilir hatta hayatını kaybedebilir. Böyle bir acıyla karşılaşmamak için, daire kapınız ya da pencereleriniz açıkken sevgili dostunuzu ayrı bir odada tutmalısınız.

 

Kaygan Yüzeyler

 

Tadilat sırasında veya sonrasında silinen, yer temizleyicileri ile temizlenilen yüzeyler, özellikle köpekleriniz için tehlikeli olabilir. Dostunuz kayarak bir yerini kırabilir, kafasını çarparak travmalara yol açabilir. Ayrıca yine kimyasal maddeler içeren temizleyiciler dostunuzun ayaklarına, karnına ya da vücuduna bulaşarak zehirlenmelerine yol açabilir. Bunun için, temizlediğiniz yüzeyleri bol su ile iyice arındırmalı ve odayı kuruyana kadar kapalı tutmalısınız.

 

Tadilattan Kalan Moloz ve Çöpler

 

Bu tür çöpler, içlerinde genellikle keskin taşlar, kimyasal maddelere bulanmış bezler, toz, çivi gibi atık metaller bulundurur. Dolayısıyla da oldukça tehlikelidirler. Tadilat sonrası ortaya çıkan çöpleri, topladıktan sonra hemen evin dışındaki bir çöpe atmalısınız. Ayrıca, dışarıda ki hayvanların da kendilerini bunlarla yaralamamaları için sağlam bir torbaya koyarak ağzını sıkıca kapatmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: