MENÜ

 

EVİNİZ KEDİNİZE UYGUN MU?

 

Evet, kedilerle yaşamak bir ayrıcalıktır. Onlar, bizlere oyunculuklarıyla keyif, yumuşacık tüyleriyle de huzur verir. Onlarla yaşamak güzeldir, ancak bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. Hayatınızı bir veya daha fazla kedi ile paylaşmaya karar verdiğinizde, evinizde onları bekleyen tehlikeleri bilmeniz gerekir. Aslında, onlar için güvenli bir yaşam alanı sağlamak çok yorucu bir iş değildir. Evet, bazı alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz ama bu, düşündüğünüz kadar zor değil.

 

Tehlikeli işleri sevmek, kedilerin doğalarında vardır. Onlar yüksekten atlar. Cam kenarlarında dolaşır, çekmecelere saklanır, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi aklımıza gelmeyecek yerlere girmek için can atarlar. Aklınıza gelmeyen birçok şey, bu meraklı afacanların ilgisini çekmektedir. Öncelikle onların neleri sevdiğini, merak ettiğini ve bunların içinde hangilerinin tehlikeli olduğunu bulalım. Böylelikle, önlem almanız daha kolay olacaktır.

 

Bir Kuş Gördüm Sanki!

 

Kediler, yüksek yerleri sever. Camdan bakmaktan, dolap gibi yüksek yerlerde uyumaktan hoşlanırlar. Evet, kediler camlara bayılır, cam kenarında oturup etrafı seyretmekten çok hoşlanırlar. Eviniz üst kattaysa, camlarınızı tel veya sineklik ile güvenli hale getirmeniz gerekir. Tabi, balkonlar ve teraslarda onlar için tehlike oluşturur. Dostunuz kolay kolay dengesini kaybetmez ama terasınızın kenarına konan bir kuş gördüğünde, her şeyi unutarak peşine düşebilir. Bu arada, yüksekte olduğunu da unutabilir. Ya küçük akrobatınız, balkon demirlerinin üzerinde dolaşırken geçen bir kuş onun dikkatini dağıtırsa?

 

Olabilecekleri düşünmek bile korkutucu! Bu nedenle, bu gibi yerleri korunaklı ve güvenli yerlere dönüştürmek için kolları sıvamanız gerekir. Eviniz giriş katındaysa, camdan rahatça dışarı çıkacaktır. Bunda bir sakınca yoksa ve etrafta, camdan içeri girebilecek başka kedilerde yoksa sorun da yok. Ama yine de siz evde yokken dışarı çıkmasını istemiyorsanız, evin bazı camlarına tel takarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Böylelikle, siz evde yokken kedilerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

 

Meraklı Panter

 

Kedinizi eve getirmeden önce, merak yüzünden zarar görebileceği yerleri güvenli hale getirmeniz gerekir. Örneğin; elektrik kablolarını, onların ulaşamayacağı şekilde kapatmanız gerekir. Kediler, ip ve kablo gibi maddelerle oynamaya bayılır. Evinizde bulunan kablolarla oynamayı da çok isteyecektir. O zaman, kabloları yerden kaldırmak, en azından onların oynayamayacağı şekilde duvara tutturmak akıllıca bir hareket olacaktır. Kabloları toplamak için üretilen ve duvara tutturulan plastik borular, tam da bu iş içindir. Sıra geldi prizlerimize. Kırık prizleri onarmanızı, ulaşabilecekleri yerdekileri de kapaklı prizlerle değiştirmenizi tavsiye ederim. Kabloları ve prizleri topladık., peki ya diğer eşyalar?

 

Süs bitkilerinin çoğu, kediler iç zehirlidir. Kediniz için, evinizde kedi çimi ve kedi otu yetiştirebilirsiniz. Ama bunların dışındakilerin çoğu tehlikelidir. Kediniz, çiçeklerinizin topraklarıyla oynamak, yapraklarını kemirmek isteyecektir. Siz, en iyi bitkilerinizi, kediniz için tehlike oluşturmayan bir yere, balkonunuzun bir köşesine ya da evinizin kullanılmayan bir odasına kaldırın. Böylelikle, kedinizi de çiçeklerinizi de güvence altına almış olursunuz.

 

Nasıl Çıkarım Buradan?

 

Siz çekmecelerinizi düzeltirken ya da çek yatınızın altını toplarken, meraklı kediniz siz fark etmeden, kaşla göz arasında mobilyalarınızın içine girebilir. Doğal ortamında, saatlerce bıkmadan avını izleyen kedilerde olan sabır, evcil kedilerimizde de vardır. Uzun süre sesini çıkartmadan, siz onun yokluğunu fark edene veya artık oradan çıkmak isteyene kadar orada bekleyecektir. Siz, en iyisi böyle yerleri kapatmadan önce, “minik kaplanınız orada mı” diye, bir göz atın.

 

Bu Nedir? Bir Bakayım…

 

Kesici ve delici eşyalara ulaşmaları engellenmeli, en azından bu eşyaları onların ulaşamayacağı ya da ilgisini çekmeyecek yerlere koymalısınız. Siz evde yokken canı sıkılıp çatal, kaşık ve bıçaklarınızla oynamak isteyebilir. Çatalların veya bıçakların sivri yerleri ile kendisini yaralayabilir. Tornavida, makas, tığ, şiş ve iğne gibi malzemeleri de işiniz bittiği zaman ortalıkta bırakmazsanız iyi olur. Hızlı hareket eden, oradan oraya koşturan kediniz, yanlışlıkla kendini yaralayabilir.

 

Gözü pek kediniz, tavada kızarttığınız tavuğu ya da balığı almaktan da çekinmeyecektir. Siz kızartmanızı yaparken iştahlı gözlerle sizi izleyen kediniz, arkanızı döndüğünüz anda lezzetli yiyeceği almak için harekete geçecektir. Bu arada tavayı devirebileceğini, sizi veya kendini yaralayabileceğini düşünemeyen minik dostunuzu, bu gibi durumlarda mutfaktan uzak tutmanız onun ve sizin sağlığınız için yararlı olacaktır.

 

Kedinize her şey ilginç gelir. Böcek, pire, kene ilaçları gibi zehirli maddeler, deterjanlar, benzin gibi yanıcı maddeler, boya ve ilaçları kesinlikle ortada bırakmamanız gerekir. Bu gibi maddeleri önce patisi ile koklayacak, sonra oynamaya çalışacak, ardından da ısıracak ve işi bitince de bu maddelere bulanmış patisini temizleme işine koyulacaktır. Kediler, birçok maddeyi yalayarak keşfeder. Ayrıca, oyuncaklarını yıkarken deterjan kullanabilirsiniz ancak, iyice durulamaya özen göstermelisiniz. Çünkü oyuncaklarını sürekli ısırırlar. Evde kullandığınız deterjanlara da dikkat etmelisiniz. Suyla oynamayı seven kediler, siz banyo yaptıktan sonra küvetinizde dolaşmak isteyebilir, kalan suları içmeye kalkabilir. Siz en iyisi çıkarken şampuan ve sabun artıklarını iyice akıtın. Bu arada meraklı mırnavın içine düşmemesi için, klozet kapağını daima kapalı bırakın. Yerleri silerken de minik patileri ile peşinizde dolana panteriniz, daha sonra temizlenirken deterjanlı patilerini yalayacaktır. Yerleri silerken az deterjan kullanın ve panterinizi, yerler kuruyana kadar başka bir odada, oyuncaklarıyla baş başa bırakın. Tabi, artık istenmeyen haşereler için açtığınız savaşta, zehirli böcek ilaçları da kullanamayacaksınız. Bunu yerine, ses dalgaları yayarak, böcekleri eve sokmayan cihazlardan edinmeniz, sizin ve onun yararına olacaktır.

 

Minik panterinizin sağlıklı ve mutlu yaşayabilmesi için, almanız gereken önlemleri sizlerle paylaştık. Bahsettiğimiz tehlikeler, kesinlikle gerçekleşecek diye bir şey yok. Ama tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Aklımıza gelen başımıza gelmeden biz önlemlerimiz alalım.

 

Son olarak, size güzel bir ipucu verelim. Kediler, sıcak yerleri çok sever. Kalorifer petekleri, soba gibi sıcak yerlerde uyumaya bayılırlar. Onlar için, kalorifer peteklerinin üzerine kalın minderler koyabilirsiniz. Kalın minder, aşırı sıcak olmayacak ama kediniz için muhteşem bir uyuma mekanı haline gelecektir.

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: