MENÜ

 

KARLI HAVALARIN NEŞELİ KUYRUKLARI!

 

Kış ayları, sevimsiz bir karanlığı beraberinde getirse de köpeğinizi ve kedinizi bu uyuşukluktan kurtarmanın çok eğlenceli yolları olduğunu biliyor muydunuz? İşte sadık dostunuzla kış aylarında oynayabileceğiniz birbirinden neşeli oyunlar!

 

Çoğumuz için kış ayları kısalan günler ve çabucak kaybolan güneş, ardından etrafa çöken karanlık anlamına gelir. Üşür, kirlenen ayakkabı ya da giysilerimizi temizlemeye çalışır, bu karanlık mevsimin getirdiği uyuşuklukla kilo bile alırız. Aslında artık günün daha fazla kısmına hakim olan bu karanlık, dostlarımızı bizden bile fazla etkiler. Ancak, kışın bunalımına katlanmak ve sadık köpeğinizle bir battaniyenin altına sığınmaktan daha çekici alternatifleriniz de var. Köpeğinizle birlikte yapabileceğiniz birbirinden eğlenceli kış oyunları!

 

Kartopuuuuu!

 

Hemen hemen bütün köpekler, topla oynamayı ve topun yakalanması için fırlatılmasına bayılır. Eğer sizin köpeğiniz de bu top çılgını dostlarımızdansa onu karlı havalarda yaptığınız kartopları ile zevkten dört köşe yapabilirsiniz. Köpeğiniz için yaptığınız kartoplarını fırlatabilir, parçalanan kartoplarının hayal kırıklıklarını yenileri ile sevince dönüştürebilirsiniz. Ya da ailenizden biri veya bir arkadaşınızla karşılıklı geçip kartopunu yavaşça birbirinize fırlatırken (bir top gibi) aranızda koşuşturan dostunuzun heyecanına ortak olabilirsiniz.

 

Her şeyde olduğu gibi, oyun oynarken de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Kartopu savaşında dikkat etmeniz gerekenler ise köpeğinize zarar verebilecek büyüklükte kartopları yapmamak, kartoplarını çok fazla sıkarak sertleştirmemek, minik topçuklar bile olsa köpeğinizin yüzüne asla kartopu fırlatmamak ve o yanınızdayken başkasına (insan y ada hayvan) nişan almamaktır. Diğer saydıklarımız köpeğinize zarar verebilirken, son şıkkımız köpeğinizin bir başkasına zarar vermesine sebep olabilir.

 

Snıff, Snıff, Seni Bulacağım!

 

Yine neredeyse bütün köpeklerin bayıldığı oyunlardan biri de saklambaçtır. Ve karlı havalar, saklambaç için mükemmel ortamlar oluşturur. Av ve bekçi köpekleri, genellikle genlerinden gelen yetenekleri ile doğal birer “ara bul”cudur fakat her köpek, bu konuda onlar kadar başarılı olamayabilir. Ancak bu, böylesine büyük bir eğlenceden mahrum kalacağınız anlamına gelmez. Ona kolaylıkla saklambacın temelinde ki ara-bul felsefesini öğretebilirsiniz.

 

Elinize aldığınız güzel kokulu bir ödül kurabiyesini yakına bir yere saklayıp, “nerede” ya da “bul” komutu ile onu teşvik edin. Bulduğunda ise onu büyük bir sevinçle övün. Dostunuz lezzetli kurabiyeler ve övgü yardımı ile ondan ne istediğinizi kısa sürede anlayacak, verdiğiniz komutu öğrenecektir. Bundan sonra karın altına ne saklayacağınız size kalır. Top, oyuncak, kemik, sopa…

 

Eğer saklambaca kendinizi de dahil etmek isterseniz bir tanıdığa ihtiyacınız olacaktır. Köpeğinize “otur” komutunu verdikten sonra, siz saklanırken ikinci kişi köpeğinizin beklemeye devam etmesini sağlayabilir. Onu çağırdığınızda ise dostunuz büyük bir neşe ile peşinize düşecektir. Burada özen göstermeniz gereken nokta, bu oyunları köpeğinizi kaybetmeyeceğinizden emin olduğunuz ortamlarda oynamaktır.

 

Beraber Kayalım mı?

 

Bu oyun seçeneği, maalesef sadece siz kaymayı biliyor ve bir kayak ekipmanına sahipseniz sizin için geçerli olacaktır. Ancak, artık ülkemizde de birçok kişi kış sporları ve kayakla ilgilenmektedir. Siz neden böyle bir eğlenceyi kaçırasınız ki? Bu kış olmasa bile, bir sonraki kış kaymayı öğrenebilirsiniz. Ve kaymayı öğrendiğinizde dostunuzun yanınızda özgürce koşması, sizin ve onun en büyük eğlencesi haline gelecektir. Fakat sizin yanınızda koşarken tasmasını açık olması ve çok fazla hız yapmamanız onun sağlığı için önemlidir. Bu yüzden, tüm bunları uygulayabileceğiniz güvenli bir alan bulmanız gerekir.

 

Bu ne ki?

 

Tüm bu saymış olduğumuz oyunlar size kolay gelmiş olabilir. Ancak bu “eğlence garantili” oyunumuz için biraz ter dökmeniz ve zaman harcamanız gerekecektir. “Varım” diyorsanız, işte yapmanız gerekenler…

 

Yerdeki karın arttığı bir gün, evinizin arka bahçesine çıkarak yerdeki karları bir kürek yardımı ile kenara toplayın. Çünkü belirlediğiniz bölgeye, biricik dostunuz için bir labirent yapacaksınız. Kulağa zor gelse de özellikle ince, uzun ve kalın koliler (karton kutular) yardımı ile rahatlıkla bir labirent inşa edebilirsiniz. Köpeğinizin boyutunu düşünerek inşa edeceğiniz labirente gerekli karları bu ince uzun kolilere koyabilir ve tıpkı kumdan kale inşa eder gibi, ara sıra elinizle sıkıştırarak kısa sürede büyük bir labirent yaratabilirsiniz. Bu eğlenceye siz dahil olmayacaksınız, ancak dostunuz el emeği göz nuru ile yaptığınız labirent için çıldıracak.

 

En Başta Güvenlik!

 

Kışın ya da yazın, içeride ya da dışarıda… Her zaman en fazla dikkat etmeniz gereken şey dostunuzun güvenliğidir. Bu yüzden, bilmeniz gereken birtakım detaylar ve almanız gereken önlemler vardır. Örneğin; dostlarımız heyecanlı bir oyun sırasında hava soğuk da olsa çok susar. Bu yüzden onunla oyun oynamak için dışarı çıktığınızda, yanınızda onun için mutlaka içme suyu bulundurmalısınız.

 

Kış aylarında yaşanacak en büyük sorunlar ise elbette soğuktan kaynaklanır. Dostunuzu soğuktan korumak, mümkünse onu ısıya uygun bir şekilde giydirmek sizin işinizdir. Sıcak tutmak da işinizin sadece bir kısmı. Eve geldikten sonra ayaklarını, göğsünü ve bacaklarını iyice temizlemelisiniz.

 

Gerçekten çok soğuk havalarda ise dışarı çıkmamak en iyisidir. Soğuk, dostlarımıza düşünebileceğimizden çok daha fazla ve farklı belirtilerle zarar verebilir. Dostunuzu çok iyi tanımanızda gerekir. Öncelikle “köpeğimin ırkı ne kadar düşük ısılara dayanıklı”, “onu soğuktan koruyan bir alt tüy tabakasına sahip mi” ve “ıslanmayı sever mi” gibi sorulara cevap aramanız gerekir. Çünkü tüm köpek ırkları ve hatta aynı ırkın farklı bireyleri bu tür sorular karşısında size farklı yanıtlar verebilir. Ve kimse köpeğinizi sizden daha iyi tanıyamaz…

 

“Her şey tamam! Önlemler alındı, oyuna hazırız” diyorsanız, size dostunuzla birlikte iyi eğlenceler dileriz.

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: