MENÜ

 

KEDİ TIRMANMA, TIRMALAMA TAHTALARI

 

Mink kaplanınız iş başında, en sevdiğiniz halınızı veya kanepenizi tırmalamaya başladı yine. Kediler tırmalayarak, hem en güçlü savunma silahları olan tırnaklarını törpüler ki, her zaman sivri ve temiz kalsınlar hem de yaşam alanlarını işaretlerler. Tırmalama, kedilerin önemli bir ihtiyacıdır. Tırmalamanın vazgeçilmez olmasının bir diğer nedeni de her gün yapmaları gereken, önemli bir egzersiz olmasıdır. Şimdi, sizlerle çeşitli tırmalama tahtalarını inceleyelim ve kediniz için en uygun olanı bulmanıza yardımcı olmaya çalışalım.

 

Baştan söyleyelim, tırnaklar törpülenmelidir ve bu kedilerimiz için ertelenemez bir iştir. Bu yüzden, bir kedi ile aynı mekanı paylaşmaya karar verdiyseniz, mobilya seçerken sevgili panterinizin pençelerini hesaba katmak zorundasınız. Ne koltukların üzerine geçirilen örtüler ne de yasaklama uğraşıları küçük patileri durdurabilir. Onları bu huylarından vazgeçirmek için, onlara tırmalayabilecekleri materyaller sunmamız gerekir. Tırmalama tahtası alırken küçük ayrıntılara dikkat ettikten sonra, geriye nereden ve nasıl alacağınız kalıyor.

 

Egzersiz Zamanı

 

Kediler tırnaklarını törpülerken, aynı zamanda kol ve omuz kaslarını da çalıştırmış, adaleleri ve tendonlarını gererek egzersiz yapmış olurlar. Ön adale sisteminin sağlıklı gelişimi açısından da tırnak törpüleme önemlidir. Ayrıca tırnaklarını kaşınmak, rahatsızlık yaratan tüy topaklarını ayırmak için doğal birer tarak gibi kullanırlar.

 

Kediler için tırnakları, çok amaçlı cep çakısı gibidir. Onların çok önemli bir parçası olan tırnaklarını kesmemiz veya ameliyat ile aldırmanız, kedilerde çok ciddi sorunlara yol açar. Kedilerimiz tırnaklarını layığınca törpüledikten sonra, (iyi bir spor egzersizinden sonra bizlerin de hissettiği gibi) büyük bir rahatlama hisseder ve keyiflenirler. Bu yönü ile tırnak törpülemenin psikolojik bir faydası da vardır. Tırnaklarını törpülerken yapılan müdahaleler, azarlamalar ve cezalandırmalar onu huzursuz eder, stres yaratır. Tırnak törpüleme eylemini baştan kabul etmeli ve mobilyalarınızı da korumak için, gereken olanakları kendinize sunmalısınız. Aksi takdirde, o kendi ortamını küçük pençeleri ile kendi başına yaratacaktır.

 

Apartman dairesinde yaşayan kedilerin en büyük sorunlarından biri de egzersiz yapamamalarıdır. Bu yüzden, büyük bir tırmalama tahtası her zaman için kedilerinizi çok mutlu edecektir. Sarkan çeşitli oyuncaklar, tırmanması için merdivenler, içinde uyuması ve saklanması için kutucuklar olan bir tırmalama tahtası, kedinizin her zaman eğlenerek vakit geçirebileceği bir yer olacaktır.

 

Yatay mı, Dikey mi?

 

Kediniz, tuvaletine koyduğunuz kumu kullanmayı nasıl hemen öğreniyorsa, tırmalama için de uygun materyaller kullanılırsa hemen ona yönelecektir. Tabi, öncelikle nasıl bir tırmalama tahtasına ihtiyacı olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Bir dikey, bir de yatay nesne deneyin. Örneğin, kediniz yatay yerlerde mi (halı, minder) yoksa dikey yerlerde mi tırnaklarını biliyor? Minik kaplanınız, düzenli olarak birden fazla nesneyi de tırnaklarını bilemek için kullanabilir. En iyisi, kedinizi bir süre gözlemlemeniz. Ardından, panterinizin tırmalamak için nasıl yerleri seçtiğine bakmanız. Kedinizin zevkini tespit ettikten sonra, sıra kediniz için çok önemli olan kedi tırmanma – tırmalama tahtasına evinizde yer ayarlamaya geldi. Tırmalama tahtası için uygun yeri de kedinizin zevklerini de belirlediniz, şimdi sıra en zevkli kısmına, ihtiyacınıza uygun tırmalama tahtasını bulup almaya geldi.

 

Tırmalama Tahtası Seçenekleri

 

Tırmalama tahtaları, artık kedi sahiplerinin başını döndürecek kadar fazla çeşide sahip. Kedilerin zevkleri düşünülerek üretilmiş bu aksesuarlar, ayrıca çok da dekoratifler. Büyük talep, kedilerimizin de çok rahat kullanabildikleri, büyük ve üzerleri halatla kaplanmış olanlaradır. Kalın halatlar, hem çok zor yıpranır hem de tırnakları törpülemek için idealdir. Kedilerin hepsinin yüksek yerlerde yatmayı sevdiğini biliriz. Bunun için siz, tırmalama tahtası edinmeden önce, kedinizin mutluluğu için mutlaka büyük bir tahtaya evinizde yer açın. Ama siz siz olun, evin kullanılmayan bir odasına bu tahtayı yerleştirmeyin. Kedileriniz, sizinle birlikte olmaktan zevk alır. Bu yüzden, evin en çok kullanılan odasını ya da evde birçok yeri birden görebildiği bir alanı seçmelisiniz. “Tırmalama tahtası mı yoksa yaşam alanı mı?” diye tercih etmek zorunda bırakırsanız, hiç kuşkusuz içinde sizlerin de bulunduğu yaşam alanını seçecektir.

 

Kediniz yatay tırmalama tahtası tercih etse bile, emin olun yüksek tırmalama tahtalarına bayılacaktır. Özellikle, rahat kavranıp tırmalayabileceği kadar kalın tahtaları tercih etmenizi tavsiye ederim. Bir panterin ağaç dalına yatıp, etrafı seyrettiği gibi minik pisiniz de en yukarıda ki yatma yerine kurulup, etrafı seyretmekten büyük zevk alacaktır.

 

Kedinizin, yeni olan her şeyi başta yadırgadığı gibi, eve gelen tırmalama tahtasını da ilk günler yadırgaması normaldir. Ama ben, kedinizin ön patilerini tırmalama tahtasına sürtmenizi, ısrarla onu tahtaya tırmanmaya zorlamanızı asla tavsiye etmiyorum. Unutmayın, kedi her işine kendi karar verir. Zorlanmaktan ve yasaklardan asla hoşlanmaz. Evde uygun bir yer seçtiyseniz, bir iki gün sonra tepesinden inmeyecektir.

 

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: