MENÜ

 

KEDİDE KULAK VE GÖZ BAKIMI

 

Minik panterlerimiz, doğuştan temiz canlılardır. Saatlerce yalanarak vakit geçirirler… Tüylerine tek başlarına oldukça iyi bakabilirken, kulak ve göz bakımında bizim yardımımıza ihtiyaç duyarlar. Kulakta kir birikmesi, gözlerde çapaklanma ve akıntı gibi sorunlarla tek başlarına başa çıkamazlar. İşte, dostunuza nasıl yardım edebileceğiniz konusunda birkaç ipucu…

 

—Dostunuzun kulak ve gözlerini düzenli olarak kontrol edin. Haftada en az bir kere kontrol ederek, temiz olduklarından emin olun.

—Kirli yerler, sıyrıklar ve kabuklanma, yetersiz hijyen işaretidir. Dostunuzu daha sık kontrol edin ve bir iyileşme görülmezse, veteriner hekiminize danışın.

—Akan ve kızarmış gözler, bir göz enfeksiyonunun göstergesidir. İyi bir göz bakımı ile enfeksiyon hemen geçmiyorsa, veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Özellikle, İran kedilerinde sık görülen bu sorunun meydana gelmemesi iin, göz bakımını daha sık ve düzenli yapmalısınız.

—Dostunuz sık sık kafasını sallıyorsa, kulakta uyuz böcekleri olabilir. Bunlar, kedilerin çoğunda görülür ve kahverengi bir kir olarak kendilerini gösterirler. Bunlardan kurtulabilmenizin tek yolu, veteriner hekiminize başvurmanızdır. Çünkü minik panteriniz, belli bir süre için özel bir kulak ilacı ile tedavi edilmelidir.

— Kedilerimizin göz ve kulak temizliği için özel losyonlar satılmaktadır. Bunlardan bir tane edinin ve dostunuzun göz ve kulaklarını düzenli olarak temizleyin. Böyle bir ürünle yapılan bakım sonrası, minik panterinizde herhangi bir tahriş oluşmayacaktır.

—Losyonu küçük bir pamuk parçasına dökün ve pamukla dostunuzun gözünü silin. Bunu, iç kısmından dışarıya doğru devam ederek yapmalısınız ve her bir göz için farklı pamuk kullanmalısınız. Bu şekilde, bir gözden diğer göze bakteri taşımazsınız. Kulaklarının içini de aynı şekilde temizlemelisiniz.

—Kulak çubukları, göz ve kulak bakımı için uygun değildir, çünkü çubuğu, dostunuzun ani bir hareketinde kulağına ya da gözüne batırabilir ve ciddi yaralanmalara yol açabilirsiniz.

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: