MENÜ

 

KEDİNİZ TUVALET KABINI KULLANMIYOR MU?

 

Kedisi doğum yapmış olan herkes bilir: minicik yavrular yuvalarından çıkar çıkmaz onlara kedi kumu ile dolu tuvaletini bir kere gösterdikten sonra hemen kullanmaya başlar. Eğer küçük bacaklarıyla düşünülenden çok daha büyük olan odanın içinde bulundukları yerden oraya yetişebilirlerse… Neredeyse doğumlarından itibaren temiz olan kediler neden bir anda tuvaletin dışındaki bir yeri pisletir?

 

Kedilerimizin etrafı pisletmeleri için birçok neden vardır. Kedinizin tuvalet dışını pisletme sebebini ve buna bir çözüm bulabilmeniz için iki ayrı pisletme şeklinin arasındaki temel farkı iyi bilmeniz gerekir. Kedilerimizin tuvalet kabının dışına çiş yapması hastalık veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabildiği gibi yaşam alanlarını işaretlemek amacıyla da idrar püskürtebilir. Aralarındaki fark o kadar büyüktür ki, nedenleri ve çözümleri de genelde farklıdır.

 

İdrar Püskürtme

 

Kedinizin, tuvalet kabının dışına çişini yaptığını veya idrarını püskürttüğünü anlayabilmeniz için kedinizin duruşuna bakmanız size ipucu verir. Eğer kediniz çişini yapıyorsa, çömelmiş bir durumda ihtiyacını giderir. Fakat idrarını püskürttüğünde, genellikle ayakta durup sırtı yay gibi kıvrılmış ve kuyruğu dik olur. İdrar püskürtme sırasında kuyruğunun ucunu titretir. Kedilerimiz bunu neden yapar? İdrar püskürterek yaşam alanını işaretler, yani diğer kedilere “burası benim yerim” der. Bunun için genelde koltuk, duvar ve dolap gibi yatay yüzeyler seçer. Hem dişi hem de erkek kediler bunu yapar. Fakat çoğunlukla kısırlaştırılmamış erkek kedilerde ve birden fazla kedinin yaşadığı evlerde dişilerin de bunu yaptığı görülür.

 

Hormonlar

 

Kısırlaştırılmamış erkek kedi genelde ergin zamana ulaştığında yani çiftleşmek için hazır olduğunda idrar püskürtmeye başlar. Bunun sebebi hormonlarındaki değişikliktir. Çözüm olarak kedinizi kısırlaştırmalısınız. İdrar püskürten kedilerin %87 si kısırlaştırıldıktan sonra bir daha bunu yapmaz. Kedinizi ergin döneminden önce kısırlaştırmanız daha doğru olur. Zira yaşam alanını idrarla işaretlemek gibi bir ihtiyaç duymadan sorunu ortadan kaldırmış olursunuz. Ergin olmadan kısırlaştırılan kedilerin %90 ı hiçbir zaman idrar püskürtmez.

 

Sosyal Sorunlar

 

Hormonlarla ilgili sebebin yanı sıra sosyal sorunlar da idrar püskürtmeye neden olabilir. Kedinizin kısırlaştırılmış veya kısırlaştırılmamış olması önemli değildir. İki durumda da sosyal sebepler yüzünden idrar püskürtebilir. Yaşam alanındaki büyük değişiklikler bunu nedeni olabilir. Evinize yeni taşınmanız, tadilat yapmanız, kedinizle aranızdaki anlaşmazlıklar, boşanmanız, aile üyelerinden birinin vefatı, aileye yeni bir kişi veya evcil bir dostun katılması, hatta çalışma saatlerinizdeki bir değişiklik bile, kedinizin idrar püskürterek yaşam alanını yeniden belirleme ihtiyacı duyması için yeterlidir.

 

En yaygın görülen nedenlerden biri de; kedinin pencereden baktığında dışarıda gördüğü başka bir kedidir ve birçok kedinin yaşadığı evde aralarındaki hiyerarşi sorunlarıdır. Örneğin, evde yaşayan dört kediden biri daima diğerlerine göre biraz daha fazla ağırlığını hissettirir. Sonuçta o evde her kedi belli bir yer edinmiş olur. Yıllar boyunca bu şekilde sorunsuz yaşayan kedilerin “lideri” öldüğünde biri onun yerini almak isteyecektir. Edinmiş yerlerini yeniden belirleme süresince aralarında birçok kavga yaşanacaktır.

 

İdrar Püskürtmeye Çözüm

 

Eğer kediniz yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden birisi yüzünden idrar püskürtüyorsa, çözüm size kalmış demektir.

 

Kedinize her şeyden önce düzen sağlamalısınız. Onu yeni dostuyla tanıştırınız. Onunla biraz daha fazla vakit geçiriniz ki kendini ihmal edilmiş hissetmesin. Mama saatlerinin daima aynı olmasına da özen göstermelisiniz.

 

Evinizde birden çok kedi bulunuyorsa, birbirleriyle iyi geçinmelerini sağlayın. Aralarında rekabet ve hiyerarşi sorunu olmadıkça idrar püskürtmezler. Pencereden gördüğü kediler dostunuzun idrar püskürtmesine sebep olursa, pencereye yakın duran mobilyanın yerini değiştirerek onu pencereden uzaklaştırın veya pencereyi perdeyle kapatın.

 

İdrar püskürtmenin sebebi ne olursa olsun, püskürttüğü bölgeye kedinin hoşuna gitmeyen bir koku sürebilirsiniz. Fakat oraya bir daha idrar püskürtmese de genelde bu işi yapmak için kendine başka bir yer seçecektir. İdrarını püskürttüğü yeri temizlerken bunu aklınızdan çıkarmayın.

 

Amonyağım kimyasal yapı taşları, kedi idrarına benzediği için amonyak içeren bir temizlik maddesi kullanmayın. Aksi takdirde temizlik maddesinin kokusu kedinizin aynı bölgeye bir daha idrar püskürtmesine veya çişini yapmasına neden olabilir.

 

Tuvalet Kabını Dışına Yapması

 

Kedilerin tuvalet kabının dışına çişini yapması, idrar püskürtmekten çok farklıdır. Tuvalet kabını dışına çişini yapması kedilerde en sık görülen davranış bozukluğudur. Fakat bir sağlık sorununun bu duruma sebep olması da mümkündür.

 

Bu nedenle, bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir. Emin olmadan “kedimin davranış bozukluğu var” diye düşünüp çözüm bulmaya çalışmayın. Kedinizin hastalığı bu duruma sebep oluyorsa, boşa vakit harcamış olursunuz.

 

Hastalık

 

Kediniz tuvaletini kaba ya da kabın dışına yaparken herhangi bir rahatsızlık duyduğunu düşünürseniz onu hemen bir veteriner hekime götürmeniz gerekir. Kedinizde bazı davranış değişiklikleri görebilirsiniz. Örneğin, kediniz tuvaletini yaparken ağlıyor, bağırıyor, tuvalet kabına girme konusunda zorluk çekiyor, uyku veya mama yerlerini pisletiyor ve uyku sırasında tuvaletini yapıyorsa bu duruma müdahale etmek için veteriner hekime başvurmanız gerekir.

 

Ayrıca, tuvaletini yaptığının farkında olmadığını düşündüğünüz veya kedinizin kabın dışına dışkı yaptığı takdirde onu hemen bir veteriner hekime götürmeniz gerekir. Çünkü büyük bir ihtimalle nedeni sağlığı ile ilgili bir problemdir.

 

Kolit (kalın bağırsak iltihabı), iltihaplı bağırsak hastalığı, şeker hastalığı, hiperthyroidizm (tiroid bezinin fazla çalışması), böbrek veya ciğer hastalığı, FLUTD (kedide idrar yolu hastalığı), arterit, anal kese hastalığı ve görme duyusunun kaybolması gibi bir hastalığa yakalanmış olabilir.

 

Stres

 

Kedilerin tuvalet kabının dışına çiş yapmasının bir hastalıktan ziyade bir davranış bozukluğu olabileceğini belirtmiştik. Bunun en yaygın nedeni kedinizin strese girmesidir. Evinizin taşınması, günlük alışkanlıklarını değişmesi, aileye yeni katılan birey veya hayvan, kedilerimiz için büyük stres kaynağıdır.

 

Sıkılma

 

Canı sıkılan veya sizden daha fazla ilgi isteyen dostunuz çişini tuvalet kabının dışına yaparak ilginizi çekmeye çalışıyor da olabilir.

 

Çişini yapmak için sizin görebileceğiniz bir yer seçer ve tuvaletini gözünüzün içine bakarak yapar. Onunla daha fazla vakit geçirmeniz bu sorunu hemen çözecektir.

 

Kedi Tuvaleti

 

Birçok kedi, kullanılan kedi kumunu beğenmediği için tuvalet kabını kullanmak istemez. Kedilerin kum konusunda birbirinden farklı hassas tercihleri de vardır. Kimileri, parfümlü kedi kumlarını sevmezken kimileri de bazı kumların antiseptik kokusunu beğenmez. Değişik kumları denemenizde fayda vardır.

 

Ayrıca,  kedi tuvaletini temiz tutmaya çalışın. Bazı dostlarımız pis bir tuvalet kabını kullanmayı reddeder. Bazıları idrarını yaptıkları yere dışkılarını yapmaz. Bazıları da tuvaletin yerini beğenmez. Bunun iki nedeni olabilir; birincisi, kediler mama yedikleri yere tuvaletini yapmaz. Çünkü doğada yaşayan kedilerde mama ve tuvalet yeri arasında en az 20 mt kadar bir mesafe olmalıdır. Tuvalet kabı; mama ve su kabına çok yakın bir yerde bulunursa, tuvalet kabını kullanmak istemezler.

 

İkincisi, tuvalet kabı çok işlek bir yerde olabilir ve kediniz tuvaletini yaparken ihtiyacı olan rahatlığı yakalayamıyordur. Tam tersi de mümkündür. Tuvalet kabı kedinizin yaşadığı ortamdan çok uzak olabilir. Örneğini kediniz dubleks bir dairede gününü hep alt katta geçiriyorsa, sırf tuvalete gitmek için üst kata gitmek istemeyebilir. Tuvalet kabını değişik yerlere koyarak kedinizin hangi yerde daha rahat olacağını öğrenebilirsiniz.

 

Tuvalet kabını temizlerken ayrıca dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır: deterjan kullanmayın veya kullandığınızda kabı bol su ile iyice durulayın. Deterjan kokusunu biz almasak da kediniz bundan rahatsızlık duyabilir.

 

Sabırlı Olun

 

Kedinizin bu davranış bozukluğunu düzeltmeniz uzun bir zaman alabilir. Davranış bozukluğunun altında yata nedeni tespit etmeye çalışın ve yanlış gideni özenle düzeltmeye çalışın. Onu sıkça tuvalete götürün ve çişini oraya yaptığında onu övün. Eğer kabın dışına yapmak üzere olduğunu anlarsanız, onu yüksek bir sesle uyararak dikkatini dağıtın. Israrla tuvalet kabının dışına çiş yapan dostunuzun mama yerini, çiş yaptığı yere de alabilirsiniz. Yukarıda söylediğimiz gibi, kediler mama yedikleri yerde tuvaletlerini yapmaz. Sabırlı olun! Ona bağırmadan ve ceza vermeden onu bu davranışından vazgeçirmeye çalışın. Ona kötü davranarak sadece tersini elde etmiş olursunuz. Kediniz hem tuvalet kabından daha da nefret duyacaktır hem de sizin ve kedinizin arasındaki bağ zedelenmiş olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: