MENÜ

 

KÖPEĞİNİZ FIRTINA – FOBİK Mİ?

 

Fırtına, gök gürültüsü ve şimşekler… Siz bu hava olaylarını seviyor y ada hoşlanmıyor olabilirsiniz. Peki ya köpeğiniz? Yoksa siz de gök gürlerken, köpeğinizi evin kuytu köşelerinde mi arıyorsunuz?

 

Birçok köpek sahibi fırtınalı ve gök gürültülü bir gecede, huzursuzluktan deliye dönmüş köpeklerinin masaların altına kaçtığına, saklanacak yer bulabilmek için evin içinde çılgınlar gibi koşuşturduğuna şahit olmuştur.

 

Bilim, bu tür köpekler “fırtına-fobik” demekte. Fırtınadan korkan dostlarımız için fırtına, gerçek bir tehlike oluşturabilir. Korkudan, olduğu yerden çıkmak için kendini kesebilir, kendini oradan oraya atarken ciddi yaralanmalara yol açabilir.

 

Korku, Fırtınadan Daha Tehlikeli!

 

Patoloji uzmanı veteriner hekim Dr. Anne Barger’ın, “fırtına-fobik” Golden Retriever’ı Zeus’un yaptığı gibi. Çoğu kez fırtınadan kaçmak için koşarken kendini ciddi şekilde yaralayan Zeus’un sorununu çözmesine sahibi Dr. Barger yardım etmiş. Ona, saklanabileceği ve fırtınayı göremeyeceği bir yer ayarlayarak. Barger bu konuyu şöyle açıklıyor: “Köpekler, fırtınanın sesinden olduğu kadar, ani ışık oyunlarından da korkuyor. Köpeğinize fırtınayı göremeyeceği bir yer ayarlamak, paniğini minimuma indiriyor.”

 

Anestezi uzmanı veteriner hekim Dr. Rachael Carpenter ise bu konuda ilaç kullanımını desteklemiyor. O da “ışığa olan duyarlılığın azaltımını” yani fırtınanın görülmediği bir odada, güvenli bir yer ayarlanmasını ve “sakinleştirme komutları”nı kullanma çarelerini öneriyor. Dr. Carpenter: “İlaçlar, köpeğinizin sakinleştiğini düşünmenizi sağlayabilir, ancak aslında sakin görünürken, psikolojik olarak panik yaşamaya devam edebilirler. Bu yüzden, fırtına-fobik köpek sahipleri, köpeklerine “yerine” komutunu öğreterek, fırtına çıktığında oraya gitmelerini ve kendilerine zarar vermeden yatmalarını sağlamalı. Böylece köpek her şeyin normal olduğunu hissedecektir” diyor.

 

Dr. Carpenter, köpek sahiplerine aynı zamanda bir fırtınayı kasede alarak, “yerine yat” komutunu kaset çalarken öğretmenin de faydalı olacağına inanmakta. “önce kısık sesle başladığınız komut çalışmalarınızı, ilerledikçe yüksek sesle devam ettirin” diyen Carpenter, paniğe kapılan köpeklerin yanında çok sakin ve ilgisiz kalmalarını özellikle öneriyor. Ve ekliyor, “korkan köpeğe ilgi göstermek, köpeğin korkusunu doğrulamaktır”.

 

Bebiş Ürkerse…

 

Fırtına ve şimşekler, özellikle “bebek köpekleri” çok korkutabilir. Bu korkunun o henüz bebekken ortaya çıkması, aslında köpek sahipleri için avantajdır. Fırtına fobisinin hızlı öğrendiği bebeklik döneminde ortadan kaldırılması, çok daha iyidir.

 

Bebişiniz fırtına sırasında panik belirtileri göstermeye başladığında, tıpkı ağabeyleri gibi belirli hareketler yapar. Bacaklarınıza vücudunu yaslayabilir, size yakın olmak için üstünüze tırmanmaya çalışabilir ya da saklanacak bir yer arayabilir. O tüm bunları yaparken sizin çok sakin kalmanız oldukça önemlidir. Sakince yavrunuzu kucaklayın ya da bulunduğu yere, yanına oturun. Ve dikkatini dağıtmak için, oyuncakları ile ilgilenmeye başlayın, onu da ilgilenmeye teşvik edin. Bunları yaparken asla heyecan, korku ya da panik gibi aşırı davranışlarda bulunmayın. Huzurlu bir şekilde yanına oturmanız, onunla oynamanız ve onu okşamanız, “kendisine kötü bir şey olmadığını” anlaması için yeterlidir. Korkudan deliye dönmüş bebeğinize kızmanız ya da ona bağırmanız ise sadece fırtınanın yanında, bir de sizden korkmasına sebep olur ve çok kötü sonuçlar doğurur. Mesela, fırtına başladığında saklanacak bir yer ararken, ayrıca sizden de kaçması gibi…

 

Fırtınayla Anlaşma Yolları

 

Köpeğinize fırtına sırasında gidip yatabileceği, kendisinin olduğunu bileceği rahat ve güvenli bir yer hazırlayın. Onun için hazırladığınız yere giderek, onunla sakince oyun oynayın. Ancak maksadınızı daima “sadece oyun oynamak” olarak gösterin. Kendisini telkin ettiğinizi düşünürse, fırtınadan korkmakta haklı olduğuna inanacaktır.

 

Fırtına seslerinin kayıtlı olduğu bir kaset alın ya da böyle bir kaset hazırlayın. Köpeğinizi korunaklı yatağına götürüp, neşesini yerine getirdikten sonra kaseti çalıştırın. İlk çalışmanızda, kasedin sesini zor duyabileceğiniz bir yüksekliğe ayarlayın. Köpeğiniz panik yapmadığı her an için, onu en sevdiği ödül kurabiyesi ile ödüllendirin.

 

Kasetin sesini biraz daha açın. Eğer dostunuz paniğe kapılırsa, sesi beş dakikalığına eski haline getirin. Sonra, yeniden yükseltin. Sakin durduğu anlar için, onu yeniden ödüllendirin.

 

Kaseti değişik şartlarda da deneyin. Dostunuz yemek yerken, siz başka bir odada çalışırken, o yanınızda değilken… Köpeğiniz bu koşullarda da fırtına sesine alıştığında, sesi başlarda kısık olmak şartıyla kaseti çalıştırın ve evden çıkın. Buna da alıştıktan sonra, artık fırtınadan korkmayacaktır.

 

Çalışmalarınız bitene kadar, köpeğiniz panik olmaya devam edebilir. Böyle zamanlarda, canının istediğini yapmasına izin verin. Peşinizden ayrılmıyorsa, bırakın sizi izlesin. Karanlık bir odaya saklanıyorsa, bırakın orada kalsın. Size yaslanmak istiyorsa, iyi bir sahip olun ve ona izin verin. Çalışma bittikten sonra, bunların hiçbirine ihtiyacı kalmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: