MENÜ

 

EVCİL DOSTUNUZ ALERJİNİZ İLE SAVAŞIYOR!

 

Alerjisi olan birçok kişi, alerjilerden uzak durmak için tüylü dostlarımızdan da uzak durur ve bu uzak mesafe ilişkinin onları hapşırık ya da kaşıntılardan uzak tutacağına inanır. Ancak, son dönemlerde yapılan araştırmalar, bunun tamamen yanlış bir inanış olduğunu kanıtladı. Araştırmalara göre; alerjiler yüzünden evlerden kovulan tüylü dostlarımız, alerjilerimizi bedenlerimizden kovuyor!

 

Birisi alerjisi olduğunu belirttiğinde ona iki soru sorulur: polen mi, kedi-köpek mi? Çünkü milyonlarca kişi, polenler kadar tüylü dostlarımızın da alerjilerinden sorumlu olduğuna inanır. Uzmanlar da uzunca bir süredir, evcil hayvan-alerji ikilisini araştırmakta.

 

Bu konudaki en çarpıcı sonuçlar ise Alerji ve Klinik Bağışıklık Bilimleri Dergisi’nin araştırmasından geldi. Araştırmaya göre, evcil hayvanlar, insanlardaki bağışıklık sisteminin “alerjik etkenlere” karşı daha az tepki göstermesini sağlıyor. Yani, bağışıklık sistemimizi eğitiyorlar. Çocuklar üzerinde yaptıkları araştırmalar, daha önce evcil hayvanlarla fiziki ve devamlı yakınlık kurmuş çocukların, astım ve alerjilere karşı hayvanlardan uzak tutulmuş çocuklara göre çok daha az duyarlılık gösterdiğini ortaya koydu. Yani evcil dostlar, çocukların bağışıklık sistemi gelişiminde koruyucu bir etkiye sahipti. Bu duruma alternatif bir açıklama da getiren bilim adamları, hayvan besleyen ailelerin alerjilere karşı genetik olarak güçlenmiş olabileceklerini belirtti.

 

Kedi Yok, Alerji Var!

 

Araştırmanın bir diğer aşaması da yetişkinler üzerineydi. Bu aşamada araştırmacılar, 9,812 Avrupalı yetişkinden topladıkları bilgileri kullandı. Katılımcılara çocukluklarında astım ya da alerjik reaksiyonlar geliştirip geliştirilmediği ve yine çocukluklarında evlerinde evcil hayvan bulunup bulunmadığı soruldu. Evlerine kedi sokmayan ya da kedilerini “alerjik” sebeplerle evlerine sokmayan ailelerin çocukları, geçmişlerinde, bebekliklerinde ya da ilkokul dönemlerinde astım veya alerjik reaksiyonlar geliştirmişti. Şu an ve geçmişlerinde bu tür sorunlar yaşayanların çoğu, çocukluklarında ve günümüzde hayvan sahibi olmayan kişilerdi.

 

Alerjik reaksiyon geliştirmeden önce de hayvan sahibi olan kişiler ise genellikle hayvanları ile yaşamaya devam etmişti. Norveç’teki Bergen Üniversitesi’nden Dr. Cecille Syanes’e göre; bunun sebebi, insanların çok sevdikleri hayvanlarından kurtulmak yerine, alerji ilacı almayı tercih etmeleriydi.

 

Daha önce bu konuda yapılan diğer araştırmalar gibi, bu araştırma da söz konusu alerjiler ve astım olduğunda, hayvan sahiplerinin hayvanlardan uzak olanlara göre çok daha düşük bir risk altında olduğunu ortaya çıkardı. Ancak bu, alerjisi olanlar için “koşun ve tüylü bir dost alın” uyarısı değil. Çünkü alerji, tüylü dostlarımız evimize girmeden önce gelişmiş ise onların varlığı bu durumu sadece daha da kötüleştiriyor.

 

İrem LEVENT/Zoolistan/Kasım 2006

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: