MENÜ

 

KÖPEKLERDE AYRILIK ANKSİYETESİ

 

Sadık dostlarımız, çok fazla yalnız kalmaya alışık değildir ve bu onları düşündüğünüzden fazla yıpratabilir. Bazıları belirli bir süreyi mutsuzca kabullense de bazıları maalesef sizden iki dakika ayrı kalmaya dayanamaz. Fakat her iki tür dostumuzda da ayrılık anksiyetesi gelişebilir!

 

Köpekler sürü hayvanlarıdır ve birlikte yaşamaya alışkın oldukları canlılarla birlikte olmak isterler. Ev yaşamında bu canlılar sahipleridir. Fakat doğal yaşamdaki sürü arkadaşlarının aksine, sahipleri onları zaman zamanda olsa evde yalnız bırakmak zorunda kalır. Ve dostlarımız yalnız kaldıklarında strese girebilir ve hatta ayrılık anksiyetesi denen bir rahatsızlıktan dolayı acı çekebilir. Peki, ayrılık anksiyetesi nedir? Ne tür belirtileri vardır ve nasıl başa çıkılır?

 

Şimdi Uzaklardasın!

 

Ayrılık anksiyetesi yaşayan hayvanlar, yalnızlıkla başa çıkamadıkları için hislerini havlayarak, uluyarak, kendi de dâhil bir şeyi çiğneyerek, hırıldayarak, evi kirleterek ve hatta kaçmaya çalışarak gösterir. Ayrılık anksiyetesi yaşayan köpekleri, sahipleri evden çıkmaya hazırlanırken ağlamaya ve garip tepkiler vermeye başlamalarından, beş dakikalık ayrılığın ardından da sanki yıllardır sahibinden ayrıymış gibi davranmalarından anlayabiliriz.

 

Ayrılık anksiyetesi, köpeklerde hayat tarzlarındaki bir değişiklik ya da travmatik bir olayla şekillenebilir ya da tetiklenebilir. Mesela ailenin çalışma saatlerinin ya da evinin değişmesi, köpeğin cerrahi bir operasyon geçirmesi veya ailenin diğer hayvanının ölümü dostunuzda ayrılık anksiyetesi oluşmasına sebep olabilir. Ve bu rahatsızlık, onun tüm komşularınızı rahatsız etmesine, evinize, daha da önemlisi kendisine ciddi zararlar vermesine yol açabilir. Yaşadığı stresin sinir sistemi ve sürekli tavrı üzerindeki yıpratıcı etkileri de cabası..

 

Safkan ırklar, ayrılık anksiyetesine kırmalardan daha yatkınken, ev değiştiren yetişkin dostlarımızda risk gurubundadır.

 

Biliyorum, Kapının Arkasındasın…

 

Ayrılık anksiyetesini tedavi etmenin en etkili yolu, onu çok kısa periyotlarla yalnız bırakmaktır. Bu kısa süreler için ona evde yalnız kalabileceği harika sürprizler de hazırlamanız gerekir. Örneğini oyuncaklarının içine saklanmış birbirinden lezzetli ve oyalayıcı ödüller.

 

Kapıdan çıkmadan önce, sürpriz bombası oyuncakları hemen dibinizde bekleyen dostunuzun görebileceği şekilde eve dağıtın. Ardından dışarı çıkın ve bir dakika sonra geri gelin. Dostunuz hala “bomba”larla oynuyorsa işler çok iyi gidiyor demektir. Fakat döndüğünüz zaman, bu özel oyuncakları toplayın ki, sadece yalnızken onlara ulaşabileceğini öğrensin. Bunu birkaç gün daha tekrarlayın ve her gün dışarıda kaldığınız zamanı biraz uzatın. Ve döndüğünüz zaman halen rahat bir şekilde oyalanan dostunuza bol bol sevgi gösterin.

 

Eğer dostunuz, sürpriz oyuncakları ile ilgilenmeyip sızlanmaya devam ediyorsa ona aldırmadan oyuncakları toplayın. 20 dakika bekledikten sonra tekrar deneyin. Bu deneme de başarısız olursa, dışarı çıkmanıza en yakın öğününü ona vermeyerek dikkatini yemek küpü oyuncaklara çekebilirsiniz. Fakat aç olduğu zaman, daha fazla ödül ve oyuncağa ihtiyacınız olabilir. Çünkü günlük alması gereken miktarı yemelidir.

 

Tüm bunlar da dostunuzu sizi beklemeye ikna edemediyse, profesyonel bir hayvan davranış bilimcisine başvurmanız gerekebilir.

 

Eğer evinizde, dostunuz korktuğu ya da endişeli olduğunda içine girmeyi tercih ettiği bir kafese sahipseniz, evden çıkarken onu bu kafese yerleştirebilirsiniz. Fakat sadece kafesini “güvenlik ve huzurlu bölge” olarak gören köpekler için geçerli bir durumdur bu. Aksini düşünen, kafese alışkın olmayan ya da kısıtlı alanlardan nefret eden dostlarımız, kafeste sadece daha fazla çıldıracak, hatta kafesten çıkmak isterken kendini yaralayacaktır.

 

Yapılmaması Gerekenler

 

Köpeğinizi, ayrılık anksiyetesi yüzünden evi dağıttığında, komşuları rahatsız ettiğinde ya da kötü bir şey yaptığında asla cezalandırmayın. Psikolojik bir sorunu var, korkuyor ve sizin desteğinize ihtiyacı var, onu cezalandırmanıza değil.

 

Kendisine zarar veriyorsa onu asla bir kafese ya da odaya kapatmayın.

 

Onu sürekli görmezden gelerek, bu rahatsızlığını atlatacağını sakın düşünmeyin. Bu onu daha çaresiz bir hale getirecektir.

 

Ne Yapmalı!

 

Evden çıkmaya hazırlanırken, bunu dostunuza belli etmemeye çalışın. Hazırlığınızı, onun dikkatini dağıtacak şeyler bularak devam ettirin. Örneğin, çok sevdiği bir çiğneme oyuncağını ona sadece hazırlık yaparken verin.

 

Eve giriş ve çıkışlarınız sırasında gürültü yapmamaya özen gösterin. Böylece sizin eve girerken ya da çıkarken çıkardığınız sesleri, stres ve üzüntü ile özdeşleştirmeyecektir.

 

Kısa yokluk çalışmaları yapın.

 

Ödül ve sabra dayalı bir eğitim sürdürün. Eğitimleri siz başka odada, o başka odadayken devam ettirmeye çalışın. Örneğin sizi göremezken “otur” ve “bekle” komutu verin. Siz bulunduğu odaya gittiğinizde bu komutları yerine getirdiyse onu mutlaka ödüllendirin ve bol bol sevin.

 

Köpeğiniz eğitimli değilse problemi bir uzman yardımı ile çözene dek, onunla kalacak birini ayarlayın.

 

Köpeğinize temel itaat eğitimi verin, bu işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

Uzun bir süre evde olmayacağınız zamanlardan önce, dostunuza, onu yoracak sportif egzersizler yaptırın.

 

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: