MENÜ

 

KOPMUŞ TIRNAK

 

Eve gelen dostunuzun topalladığını ya da sıkça patisini yaladığını görünce, “sabahleyin hiçbir sorunum yoktu” diyerek hemen patisini incelersiniz. Ve ne görüyorsunuz? Tırnakların bir tanesi kopmuş! Paniklemeyin, dostunuza güzelce yardım edebilirsiniz.

 

Kazalar oluyor işte. Bir ağacı tırmalarken, çalılarla oynarken, başka bir kedinin peşine düşerken… Minik panterlerimiz, aslında her gün kolayca yaralanabilir. Ve tırnakları da bir yere takılıp kopabilir. Çok temiz ve hızlı bir kopma söz konusu olduğunda, bir tırnağın eksik olduğunu fark etmeyiz bile. Ta ki, bir daha ki tırnak kesimine kadar… Yani tıpkı bizim tırnağımızın çekilmesi gibi, dostlarımızın tırnağı da hızlıca çekilirse fazla bir kanama olmaz. Tırnak yaralanmaları, bu konuda başınızı daha fazla ağrıtabilir. Özellikle köpekler, genellikle tırnaklarından yaralanırlar. Böyle bir durumda, uzun süren bir kanama söz konusu olabilir. Bu, herhalde her köpek sahibinin en azından bir kere başına gelmiştir.

 

O zaman yapabileceğinizin en iyisi, yaralanmış tırnağının kalan kırık tırnak kısımlarını kesmeniz olacaktır. Çünkü kırık kısım, dostunuz patisini her yere basışında ona hem acı verebilir hem de yeni kapanmış yaranın açılmasına sebep olabilir. Dostunuzun tırnağı ile uğraşırken, yaralanmış bir köpeğin –ki sizinki bile- ağrı hissettiğinde refleks olarak ısırabileceğini hatırlayıp önlem almanızda fayda var. Kediler de yapacağınız işlemden pek hoşlanmayacaktır.

 

İkinci adım olarak, dostunuzun tırnağını ılık su ile iyice yıkamalısınız. Çünkü tırnağın katları, pati ya da parmakların arasında kalmış olabilir. Ayrıca, herhangi bir kiri de bu şekilde çıkartmış olacaksınız.

 

Eğer kanama devam ediyorsa, kanayan yara üzerine temiz bir bez parçası ile baskı uygulayın. Bez parçası içerisinde buz koyarsanız, kanama daha hızlı durabilir. Köpeklerde bazen, daha önce tırnağın olduğu yerde kanlı bir kemik parçası görebilirsiniz. Bu parça, genelde tırnağın içinde olur ve kazadan sonra korumasız olduğu için oldukça hassastır. Tabi ki dostunuzu da rahatsız eder. Böyle bir durumda, dostunuzun patisini veteriner hekiminizin incelemesi en iyisi olacaktır. Bandaj yapıp uygun bir antibiyotik verilmesi gerekebilir.

 

Regina RÖTTEN/Zoolistan/Ocak 2007

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: