MENÜ

 

AGRESİF KEDİNİZE YARDIM ELİNİ UZATIN

 

Dostunuzun size pençe atması, ısırması, tıslaması veya hırlaması sizin için birbirine benzeyen, agresif davranışlar olabilir. Oysa evinizin tüylü kral ve kraliçelerinin bu tür davranışları, birbirlerinden en az nedenleri kadar farklıdır. Sebep ne olursa osun, ona nasıl yardım edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Kediler, özellikle korktuklarında ya da korkutulduklarında agresif tavırlar sergiler. Yapmanız gereken ise bu sinirli yumurcağa yardım etmek ve onu ürküten etkenleri ortadan kaldırmaktır. Nasıl mı? Örneğin, kedinize daha önce bağırdınız, vurdunuz veya ona su püskürttüyseniz, artık bu yöntemlerden vazgeçmenizin zamanı gelmiş demektir. Çünkü kedinizin agresif davranışlarının nedenini, bir dedektif gibi araştırıp bulmak ve ortadan kaldırmak asıl hedefimiz olmalıdır.

 

Benim Evim!

 

Kedilerimiz yaşam alanına çok düşkündür ve her kedinin kendine ait bir yaşam alanı vardır. “Evim evim, güzel evim” diyecekleri alanı da kendileri belirler! Bir ev kedisi için bu çok zor bir iş değildir, çünkü yaşam alanı evin duvarlarıyla sınırlıdır. Evde birden fazla kedi besliyorsanız, sadece tek bir koltuk bile yaşam alanları için kavga etmelerine sebep olabilir.

 

“Kim koltukta yatacak, kim pencere önünde oturacak, yatağın sahibi kim” gibi kavgalar, siz fark etmeseniz de minyatür aslanlarınız arasında sürer gider. Bu tür sorunlar, özellikle iki erkek kedi arasında sıkça yaşanır. Çünkü erkek kediler çiftleşme dönemlerinde, kendilerine bir gelin adayı ararken, diğer kedilerin yaşam alanlarına saygı göstermeyi tamamen unutarak burunlarını her yere sokarlar. Siz dostunuzu dışarıya bırakarak bir iyilik yaptığınızı düşünürken, aslında onun hayatını daha da zorlaştırırsınız. Çünkü artık korumak zorunda olduğu yaşam alanı çok daha büyüktür. Öte yandan minik kaplan günlük pencere keyfini yaparken, dışarıda gördüğü bir kediye sinirlenebilir ve siz de onun agresif tavırlarına son vermek için “pencere keyfini” yasaklamayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce onu aynı oranda oyalayacak ve eğlendirecek başka bir alan yaratmanız şarttır. Bu başka bir pencere bile olabilir.

 

Kısacası kedinizin agresifliğinin sebeplerinden biri “yaşam alanı” kavgası olabilir ve bu sinirli tavırları size yansıtması şaşırılacak bir durum değildir.

 

Aslında Sana Kızmadım Ama… 

 

Pencere önünde keyif yapan kedinizin size pençe atması gibi, birçok “dolaylı agresiflik” şekli vardır. Dışarıda gördüğü kediye kızan dostunuz, onun yerine yanından geçen kişiye pençe atabilir. Bu da maalesef genelde siz olursunuz. Bu tür dolaylı hareketler yabancı bir kediden, evinize gelen bir misafir, başka evcil hayvan, bir çocuk veya korkutucu ani seslerden kaynaklanabilir.

 

Dolaylı agresiflik gösteren kedilerin, bu davranışlarına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak zor olabilir. Durumu kontrol altına alma imkanınız varsa, işiniz kolay olacaktır. Aksi takdirde, onunla agresif olduğu anlarda hiç ilgilenmemek ve sakinleşmesini beklemek en doğrusudur. Yine de, bazen onun gazabına uğrayabilirsiniz. Örneğin dostunuz, evinize gelen bir misafir kendisini heyecanlandırdığı için mutfaktaki buzdolabının üzerine çekildi. Siz de misafirinize ikramda bulunmak için mutfağa girdiniz ve mutfaktaki kaplan size ufak bir pençe gösterisinde bulundu. Eminiz ki, bunu birçok kez yaşamışsınızdır ancak misafirlerinizi eve kabul etmemek gibi bir şansınız olmadığından, maalesef yapabilecek pek bir şey de yoktur.

 

Huylanıyorum!

 

Birçok kedi okşanırken agresif davranmaya başlar. Çünkü bu dostlarımız, sadece belirli bir süre okşanmaktan hoşlanır, daha fazlasından değil. Kedilerin çoğunluğu zaten göbek ve kuyruk gibi belirli noktalarına dokunulmasından hiç hoşlanmaz. Rahatsız olmaya başladıklarında ise vücut dili ile bunu size anlatmaya çalışır, anlamazsanız fazla sabır göstermezler. Dostunuzu okşarken belirttiğimiz noktalara dokunmamanız ve kulaklarını arkaya yapıştırdığında ya da kuyruğunu hızlı oynattığında, onu rahat bırakmanız en doğrusu olacaktır.

 

Regina RÖTTGEN/Zoolistan/Eylül 2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: